Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pořízení morčete

9. 2. 2006

Pořízení morčete

Ráda bych vám popsala, jak si pořídit morče. Není to někdy zase tak jednoduché!Obrazek

Nejdřív

 Nejdřív musíte pomyslet na to, jestli máte morče kam uložit, dost času se o něho starat a zajistit mu dostatek stravy. Ještě než si morče přinesete domů, měli byste si pro něj pořídit klec, plastovou ubikaci nebo obyčejnou papírovou krabici, kterou ale budete muset občas vyměmit. Také je potřeba mít zásobu hoblin, sena a případně nějakého zrní a napáječku na vodu. A také je dobré si zjistit jestli vám má kdo morčátko pohlídat, když někam odjedete na dovolenou. A nebo nikam nejezdit. Pokud pro nastávajícího kamaráda máte vše potřebné připraveno, můžete vyrazit na výběr morčete.                              

Výběr morčete

Také je třeba si ujasnit kolik morčat chcete chovat a přispůsobit tomu velikost klece. Také je potřba pomyslet na pohlaví. Ve skupince se lépe snáší samičky, se samečky jsou občas potíže, protože se občas perou a mnohdy si můžou vážně ublížit! Pokud chcete jen jedno morče, pohlaví je celkem jedno. Také není úplně od věci si rozmyslet, jestli chcete morče krátkosrsté, nebo dlouhosrsté. Pokud je vám vzhled chlupů a barva jedno, se zdravím by to tak být nemělo! Morčata chvíli pozorujte a sledujte jejich chování. Pokud jste si vybrali už morče podle vzhledu, sledujte jeho. Pokud bude pobíhat, obcházet, nebo prostě jen odpočívat, je to dobré znamení. V žádném případě by nemělo sedět nahrbené v koutě s vyklenutým hřbetem s matnými zježenými chlupy, mají lupy, strupy, lysiny, vši, nebo jiné známky nemoci jako třeba průjem, vyhublost nebo vysoká nadváha, měli bychom od koupě raději upustit. Pokud morče nevypadá nějak nemocně, raději si ho zkuste pochovat, abyste zjistili jestli nemá nadváhu nebo není vyhublé a jestli se vás nebojí. Zdravé morče je čilé a zvědavé a má zájem o potravu. Také zkontrolujte jeho zuby - měly by být správně posazené proti sobě, aby se mohly obrušovat. Pokud morče nejeví žádné známky nemocí, můžete si ho koupit.

Doba přivykání

No dobrá! Morčátko jsme si přinesli domů v klícce, pod kabátem nebo v krabici, ale co dál? No rozhodně nesvolávejte celou rodinu i sousedy a příbuzné, aby se na morčátko podívali! Morče je vyděšené z nového prostředí, proto ho nechte v klidu zalést to klece, kterou jste mu připravili, aby si zalezl do domku a v klidu si zvyklo na nové prostředí. Asi tak po dvou nebo třech dnech můžete začít s pomalým ochočováním. Nejdříve pomalu, aby si zvyklo nejdřív na vás. Třeba pokaždé, když mu nesete jídlo, na něho mluvte přátelským tichým hlasem. Brzy pozná váš hlas a vaše kroky mezi ostatními a bude vás vítat radostným kvikotem! Když už neutíká před vaší rukou s jídlem, můžete se ho pokusit pohladit. Nejspíše uteče, ale brzy pozná, že se mu nic nestane. Později ho můžete zkusit vzít do ruky a pochovat ho, ale ne moc dlouho, aby se příště zase nechalo vzít. Brzy si na vás zvykne a bude vás mít rádo, uvidíte! Nesmíte být hrubí a netrpěliví.

 

Související články:

- Krmení

- Bydlení

- Péče o morče

- Nemoci

- Knížky o morčatech

- Vybavení pro morčata

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář