Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bydlení

10. 2. 2006

Musíme mít také kvalitní, vzdušné a snadno čistitenlé obydlí. Já žiju v kleci a je mi tam dobře. Existují i plastové bytečky, které se snadno udržují, nebo krabice, které jsou snadno dostupné, ale musí se čas od času vyměnit, protože nasáknou močí. Já vám povím něco o kleci, protože s ní mám nejvíc zkušeností. Nejdřív je potřeba vědět, co by měla klec obsahovat. Obrazek

Co do klece:

-Klec

-Napáječka na vodu

-Jesličky na seno a trávu

-Domeček

-Případně minerální kámen nebo jiný hryz

-Podle velikosti klece prolézačky a odpočívadla

Čistota klece:

Klec se samozřejmě nevyčistí sama a musíme ji tedy jednou, dvakrát za týden nebo podle potřeby vyčistit. Měli bychom postupovat zhruba takto:

-Morče vyjmeme opatrně z klece a dáme ho buď do jiné klece, krabice, nebo pokud má výběh¨, tak tam.

-Poté vezmeme koryto se špinavými hoblinami a vyhodíme je (můžeme do bioodpadu, kompostu apod.)

-Důkladně vysypeme zbytky hoblin a koryto umyjeme. Můžeme použít mýdlo, ale ne žádné razantní chemikálie, jako třeba savo! Důkladně smyjeme zbytky mýdla a vysušíme do sucha.

-Nakonec nasypeme čisté hobliny a nové seno nebo trávu.

-Asi tak jednou za měsíc bychom měli udělat generální úklid klece. Umýt misku, mříže klece, důkladně vydrbat nápojku a i domeček a příp. prolézačky.

Jak má bydliště vypadat:

Klec nebo jiné obydlí můžeme koupit téměř v každém obchodě se zvířaty. Ovšem většina prodávaných vzorů je příliš malá pro morče. Pokud se to dá zařídit, na místě pro ubytování nešetříme - čím více, tím lépe. Kupujte klece s plochou nejméně 100x50 cm.

Dobré místo pro klec:

-Morčata nesnáší veliká vedra, klec tedy nesmí stát na poledním slunci. Ale zároveň nemůžou žít ve tmě, potřebují světlo. Ideální umístění je poblíž východního okna.

-V chladných podmínkách zase může morče nastydnout. Rozhodně by neměla zůstávat přes zimu venku v králíkárně.

-Průvan je také velmi škodlivý. Místo by mělo být vzdušné, nikoliv větrné!

-Klec nesmí být samozřejmě ani přímo na topení, ani moc blízko něho.

-Musíme brát ohled na sluch a čich morčete, proto by nemělo být v kuchyni, nebo v pokoji hlučných dětí.

-A samozřejmě nesmí být blízko elektroniky. Je velmi škodlivá.

Různý domov a výběh pro morče:

Fantazii se pro ubytování meze nekladou. Pokud máte dost místa a nápadů, můžete morčeti vytvořit luxusní vilu nebo výběh. Můžete vyrábět ze skla, dřeva nebo i kartonu, ale musíte počítat s tím, že brzy nasákne močí. Domek i výběh musí být bezečný. Pozor na akvária, ty brzy zatuchnou a morče se v nich při teple může zapotit. Také, pokud máte zahradu, můžete vyrobit morčeti výběh tam. Je ale potřeba zajistit výběh tak, aby se do něj nedostali psi, kočky ani dravci. Dobré j pletivo, ale musí být dobře začištěno, aby se morče neporanilo o ostré hrany.

Klec mimo byt:

a) NA BALKONĚ

Pokud chcete morčeti dopřát trochu čerstvého vzduchu a sluníčka, můžete ho na hodinku přemístit na balkon. Venku ale nesmí být na poledním slunci, na dešti nebo na větrném místě. Nejlepší čas je v létě a na podzim. Také se nedoporučuje volný výběh na balkoně, protože většina balkonů nemá zajištěné okraje a od chladné podlahy by mohly nastydnout.

b) NA ZAHRADĚ

Pokud vlastníte zahradu, můžete morče nechat pást, případně pokud je zahrada menší a morče nemá kam se schovat a také nejsou na obzoru jiná zvířata, můžete morče nechat volně, nebo se dají sehnat ,,postrojky" na morčata, ale některým morčatům se nelíbí a nechtějí v nich být. Můžete morčeti vyrobit ohradu z jemného pletiva a dřevěných kolíků. Je třeba přikrýt vršek pevným pletivem, aby morče nenavštívili nějací nevítaní predátoři. Také by měl bý výběh částečně zapuštěn do země, protože vynalézavá morčata se můžou podhrabat.

c)JINDE

Morče můžete chovat i venku na trvalo (kromě zimy). Mohou být v králíkárně nebo ve stáji. Místo musí být důkladně zajištěno proti dešti, větru a velké zimě či vedru. Můžete také postavit malou přemisťovací králíkárnu pro skupinku morčat. Mohu to popsat jako dřevěnou bedýnku s jedním otevíráním nahoře, jedním vepředu a jedním pletivovým vzadu. Horem se otamtud vytahují špinavé hobliny, předním mohou morčata vycházet ven do výběhu z pletiva připojenému k budce a zadem můžete morčata kontrolovat skrz pletivo. Hodí se to na léto.

 

Seznam nezbytných činností, které bychom měli plnit

JEDNOU ZA DEN -vyměnit vodu, dát nové zrní a seno/trávu a ovoce/zeleninu, pochovat si morče a nechat ho proběhnout, kartáčovat srst, prohlédnout jestli je v dobrém zdravotním stavu.

JEDNOU ZA TÝDEN-vykydat hobliny z klece a nasypat nové, dát nějakou pořádnou vitamínovou bombu,

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Re: Dodatek

(Ivík, 18. 1. 2007 14:28)

No tak to je absolutní blbost! Nevim kde jsi to četla nebo slyšela, ale nikdo koho znám to tak nedělá. Krom toho je tam podle potřeby, takže když je někdo moc přepečlivělej, tak ať si to klidně čistí každý den, ale je to BLBOST!

dodatek

(jojo, 18. 1. 2007 14:06)

1)jednou nebo dvakrát týdně?klec se musí čistit DENNĚ.I miska se myje DENNĚ.
2)Klec stáčí o rozměrech 50x30 pro jedno morče, ale maš pravdy, že větší je lepší.