Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na mladé

28. 2. 2006

Porod:

Takže se nám morčata spářili a v těle samičky se začíná tvořit život. Je to úžasný proces, který se děje znovu a znovu! Samička bude břeží přibližně 63 dní. Obecně platí, že čím víc bude mít mladých, tím dříve porodí a budou menší a méně vyvinutá. Dobu před porodem musíte samičku chránit před nárazy, prudkými pohyby, velkými vedry a musí mít dostatek čerstvé vody a zeleného krmení. Porod probíhá většinou v časných ranních hodinách a může se nám stát, že se při něm naskytneme. Několik dní před porodem bychom měli z klece odstranit samce, samice by byla zase březí. Také, pokud máte u morčat králíky, je nutné je přesunout - mohli by samici a mladým ublížit. Před porodem samička sedí nahrbená a olizuje si genitálie. Pak se nahrbí a pomůže mláďátku na svět. Hned ho do sucha olíže a sežere placentu, která vyšla po něm, protože v přírodě by přilákala dravce. Pokud jsou poblíž další samice, starají se o mláďata, jako by byla jejich vlastní. Když samice porod ukončí, mláďata se chvíli nemotorně pohybují po kleci a matka je čistí od krve. Malé morčátka ale neleží v žádném hnízně a nečekají, do hodiny už čile pobíhají po kleci a obtěžují matku a sají od ní mléko. Narodí se už plě osrstěná s vyvinutými zuby a dobře vidí. To má taky kořen v přírodě. Matka potřebuje okamžitě mladé přesunout do bezpečí od pachu krve po porodu. Obvykle jsou morčátka dvě až čtyři, ale může být i šestičlený vrh. Každý porod samici velmi vyčerpává a neměla by mít mladé víckrát než dvakrát do roka. Ale zpět k porodu. Samice nejspíš leží v kleci a je vyčerpaná. Mláďata se pokouší chodit, mají totiž kulatá chodidla, která brzy zploští.

Jak na mladé:

Mláďátka se potulují po kleci, téměř v jednom kuse se postrkují u matčiných bradavek. Sají Obrazekvsedě, bradavku vezmou zboku do tlamičky. Vpředu jim vadí vyvinuté zuby. Matka je ale vyčerpaná a je třeba ji nejméně jednou za den zbavit malých neposedů. Vezměte je tedy aspoň na půl hodinky k sobě a můžete začít s jejich ochočováním. Matka je sice zprvu hledá, ale pak čas okamžitě využije k odpočinku. Při návratu morčečí tlupy zpět do klece ani nejeví nějakou zvláštní radost se shledání. Mladá morčátka se s matkou neustále do rozumívají typickým kvikotem a matka jim odpovídá.  V přírodě morčata žijí ve vysoké nepřehledné trávě a musí se dorozumívat. Aby se nestratila, chodí všude za sebou husím pochodem. Malá morčátka začnou brzy skotačit a zlobit. Zkoušejí okusovat potravu pro dospělá morčata, podnikají skoky po kleci a na samici, ale vždycky se vrátí k bradavce a sají mléko od samice. Mnohdy musí samička z citlivosti chodit po špičkách aby nedřela bradavky po podložce. Když mláďata hodně dotírají, matka použije jakési obranné kousnutí proti mláďěti. Mládě vydá hlasitý bolestný kvikot a vyděšeně se skrčí v rohu a běduje nad bolestí. Kousnutí vždycky míří do zadní části těla a nikdy není do krve. Ale určitě je citelné. Když se díváte na morčečí rodinku,  opravdu vám může připadat, že se díváte na rodinku prasátek. (V této podobnosti vznikl také anglický název Guinea pig či prase které k nám přišlo přes moře. O tom se dočtete v Základech o morčatech) Asi za tři až pět týdnů by měla vyvstat otázka Co s morčátky?

Co s mladými?

Morčátka už značně povyrostla a pořádně se nesrovnají v kleci. Můžete si je samozřejmě nechat a koupi jim novou klec, ale musíte včas rozdělit samičky a samečky. Poznáte to obvykle asi v pěti týdnech stáří. Morčátka také můžete někomu darovat či prodat a nebo je prodat do zverimexu. Pokud je dáváte známím osobám, které neví jak se o morče starat, určitě mu všecho vysvětlete a choďte se na morče dívat. Pokud dáváte morče neznámím lidem, nebojte se říci si za morče větší sumu peněz. Takto se pozná člověk, který má o morče skutečný zájem. Stává se, že takto shánějí chovatelé  potravu pro své veliké hady. Také morče neprodávejte někomu, kdo ohrnuje nos na kříženými a nečistokrevnými morčaty. Pokud najdete člověka, který projevuje o morče opravdový zájem i za vetší cenu, darujte mu ho. S prodejem do zverimexu počítám jako s nouzovým opatřením, pokud nemáte kam je jinak dát. Loučení s mláďátky bývá těžké, protože už vám za tu dobu přirostla k srdci. Možná vám připadá, že jedině u vás se jim může naskytnout taková dobrá péče. Ale pokud máte dost místa a času, klidně si celý vrh nechte.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpovídame

(oliverskacel, 18. 9. 2013 16:16)

Za týden se muže sahat na morčata

________

(:-), 12. 5. 2013 19:12)

kamarádce se narodily malé morčátka,tak se chci zeptat od kdy bych si je od ní mohla vzít?? :-) prosím o odpověd

mala morcatka

(kajush, 9. 2. 2013 14:25)

Aho jak uz tu zaznělo : od kolikati dnů se na morčátka může sahat? Psal/a si že až po týdnu a kamoška když měla malinké morčátka tak si je už brala za 2 dny a nic se jim nestalo ..prosim poradmi ja tak dlouho nevydržím si ty maličké kulíšky nepochovat jsou tak sladcí drobečci a navíc potřebuji zjistit pohlaví a to nejde beztoho aniž bych si je vzala do ruky..

:)

(Jasmína, 30. 1. 2013 20:57)

Ahoj chtěla bych jen říci že vaše stránky mi opravdu pomohly.
:) :) :) :)

Umrtí samice

(eliška, 6. 12. 2012 19:39)

Ahoj nedávno se mé morčecí samici narodilo 5 malých morčátek... 2 umřely a tak zbyly jen 3.... Ale před několika dny mi umřela samice :( Otázka je- CO S MALÝMI? Poradíte mi?

Od kdy se na malé morčátka může sahat

(Ondřej Kalousek, 8. 9. 2011 18:56)

Od kolika dnů se na malé morčátko může sahat aby ho samine nenechala?

Re: Od kdy se na malé morčátka může sahat

(Malé morčatka, 4. 11. 2012 19:23)

Jakse ti narodi tak počkej týden a už si na ně mužeš sahnat. To je jak, ktera matka, ale u mojich morčat to tak bylo

Malé morčatka

(Važné, 4. 11. 2012 19:18)

Ja jsem si koupila kluka potom o den později jsem si koupila holku morčatka a o 2 měsíce později se mi narodili malé morčatka, tak jsem dala kluka do vedlejší klece. A teďkom nevím kdy mužu dat toho kluka zpátky k té holce. Prosím odpovězte mi. Děkuji

jen tak

(valerie, 12. 5. 2011 19:40)

když má kamoška morče ktebre ma 2mesice a ten samecek 3roky muzou udeat miminka a od kolikati se davaji miminka ?? dekjuju

Re: jen tak

(Ondřej Kalousek, 8. 9. 2011 20:16)

Co já vím tak má ta samice mít alspoň půl roku aby ten porod přežila,my jsme to tak udělali a od včerejška máme doma 3 malí neposedy a všichni jsou zdraví a zvědaví,ale jejich máma je docela chudák ona si je zavede do domečku a jedno se ještě někde potuluje tak za ním jde a vylezou i ty dvě co už byly v domečku no pak se jí to ňák povede.

Od kdy se na malé morčátka může sahat

(Ondřej Kalousek, 8. 9. 2011 18:56)

Od kolika dnů se na malé morčátko může sahat aby ho samine nenechala?

vykastrování

(TERKA.V., 25. 4. 2011 15:50)

Dá se morče vykastrovat???

:-)

(denča, 11. 1. 2011 16:23)

ano jde a není to tak drahé jako když kastruješ např:psa,kočku.........

Kastrce

(monika, 24. 10. 2010 12:34)

ja bych se chtela zeptat jestli de vikastrovat morce..?????

MORCATKA

(anicka a michalka, 13. 7. 2009 17:48)

Mame krsana, chytra , zdrava, mlada , pritulna a nekousou proste bobici jak se patri .Prodej zdarma !!! Pripadne zajmi zaslete na email : mitchulinka@seznam.cz Karlovarsky Kraj .Rozetova ( delsi srst ). Zajemce uvitame.

Morčátka

(Vendik, 13. 12. 2008 16:00)

ahojky mám doma dvě morčátka kluka a holku ale asi budu mít malí a nwm co ted ale já si poradím :D

NUTNÉÉÉÉÉÉ

(Anita nachtmannova, 14. 7. 2007 19:14)

Já jen jsem chtěla něco malého k mému pedešlému komentári VELMI NUTNÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ!!!!!!!!

Moje morčátka!!! :-)

(Anita Nachtmannova, 14. 7. 2007 19:10)

Ahojík moc ráda chodím na tuto stránku dozvim se tady toho hodně o morčatech!Já mám doma samici Deisy a samečka deníska a strašně se bojím , že nepoznám kdy samička otěhotní!!!Proto jsem dostala nápad já bych ti jí fotila třeba každý týden a posílala bych ti fotky přes e-mail tak bud mi odepiš tady nebo na můj e-mail nachtmannovka@seznam.cz již předem děkujuuuuuuu!!!

Morče

(Letec, 8. 9. 2006 12:34)

Ahoj kdy bay se mohlo dat morče od matky
Pište na E-mail Letec.M@seznam.cz
dík moc

Re:Bolí to?

(Ivík odpovídá:, 20. 5. 2006 18:37)

Neboj se, každá morčice to zažila a nevím o tom, že by pak kvičely bolestí, nebo dokonce umíraly... Ale dej pozor na to, aby se nepářila napoprvé moc pozdě, protože by měla komplikovaný porod. opravdu o ni nemusíš mít strach, ona si to užije! ;-)