Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na mladé

28. 2. 2006

Porod:

Takže se nám morčata spářili a v těle samičky se začíná tvořit život. Je to úžasný proces, který se děje znovu a znovu! Samička bude břeží přibližně 63 dní. Obecně platí, že čím víc bude mít mladých, tím dříve porodí a budou menší a méně vyvinutá. Dobu před porodem musíte samičku chránit před nárazy, prudkými pohyby, velkými vedry a musí mít dostatek čerstvé vody a zeleného krmení. Porod probíhá většinou v časných ranních hodinách a může se nám stát, že se při něm naskytneme. Několik dní před porodem bychom měli z klece odstranit samce, samice by byla zase březí. Také, pokud máte u morčat králíky, je nutné je přesunout - mohli by samici a mladým ublížit. Před porodem samička sedí nahrbená a olizuje si genitálie. Pak se nahrbí a pomůže mláďátku na svět. Hned ho do sucha olíže a sežere placentu, která vyšla po něm, protože v přírodě by přilákala dravce. Pokud jsou poblíž další samice, starají se o mláďata, jako by byla jejich vlastní. Když samice porod ukončí, mláďata se chvíli nemotorně pohybují po kleci a matka je čistí od krve. Malé morčátka ale neleží v žádném hnízně a nečekají, do hodiny už čile pobíhají po kleci a obtěžují matku a sají od ní mléko. Narodí se už plě osrstěná s vyvinutými zuby a dobře vidí. To má taky kořen v přírodě. Matka potřebuje okamžitě mladé přesunout do bezpečí od pachu krve po porodu. Obvykle jsou morčátka dvě až čtyři, ale může být i šestičlený vrh. Každý porod samici velmi vyčerpává a neměla by mít mladé víckrát než dvakrát do roka. Ale zpět k porodu. Samice nejspíš leží v kleci a je vyčerpaná. Mláďata se pokouší chodit, mají totiž kulatá chodidla, která brzy zploští.

Jak na mladé:

Mláďátka se potulují po kleci, téměř v jednom kuse se postrkují u matčiných bradavek. Sají Obrazekvsedě, bradavku vezmou zboku do tlamičky. Vpředu jim vadí vyvinuté zuby. Matka je ale vyčerpaná a je třeba ji nejméně jednou za den zbavit malých neposedů. Vezměte je tedy aspoň na půl hodinky k sobě a můžete začít s jejich ochočováním. Matka je sice zprvu hledá, ale pak čas okamžitě využije k odpočinku. Při návratu morčečí tlupy zpět do klece ani nejeví nějakou zvláštní radost se shledání. Mladá morčátka se s matkou neustále do rozumívají typickým kvikotem a matka jim odpovídá.  V přírodě morčata žijí ve vysoké nepřehledné trávě a musí se dorozumívat. Aby se nestratila, chodí všude za sebou husím pochodem. Malá morčátka začnou brzy skotačit a zlobit. Zkoušejí okusovat potravu pro dospělá morčata, podnikají skoky po kleci a na samici, ale vždycky se vrátí k bradavce a sají mléko od samice. Mnohdy musí samička z citlivosti chodit po špičkách aby nedřela bradavky po podložce. Když mláďata hodně dotírají, matka použije jakési obranné kousnutí proti mláďěti. Mládě vydá hlasitý bolestný kvikot a vyděšeně se skrčí v rohu a běduje nad bolestí. Kousnutí vždycky míří do zadní části těla a nikdy není do krve. Ale určitě je citelné. Když se díváte na morčečí rodinku,  opravdu vám může připadat, že se díváte na rodinku prasátek. (V této podobnosti vznikl také anglický název Guinea pig či prase které k nám přišlo přes moře. O tom se dočtete v Základech o morčatech) Asi za tři až pět týdnů by měla vyvstat otázka Co s morčátky?

Co s mladými?

Morčátka už značně povyrostla a pořádně se nesrovnají v kleci. Můžete si je samozřejmě nechat a koupi jim novou klec, ale musíte včas rozdělit samičky a samečky. Poznáte to obvykle asi v pěti týdnech stáří. Morčátka také můžete někomu darovat či prodat a nebo je prodat do zverimexu. Pokud je dáváte známím osobám, které neví jak se o morče starat, určitě mu všecho vysvětlete a choďte se na morče dívat. Pokud dáváte morče neznámím lidem, nebojte se říci si za morče větší sumu peněz. Takto se pozná člověk, který má o morče skutečný zájem. Stává se, že takto shánějí chovatelé  potravu pro své veliké hady. Také morče neprodávejte někomu, kdo ohrnuje nos na kříženými a nečistokrevnými morčaty. Pokud najdete člověka, který projevuje o morče opravdový zájem i za vetší cenu, darujte mu ho. S prodejem do zverimexu počítám jako s nouzovým opatřením, pokud nemáte kam je jinak dát. Loučení s mláďátky bývá těžké, protože už vám za tu dobu přirostla k srdci. Možná vám připadá, že jedině u vás se jim může naskytnout taková dobrá péče. Ale pokud máte dost místa a času, klidně si celý vrh nechte.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bolí to?

(Mickie, 17. 5. 2006 14:04)

Mám 1 rokou morčici která se bude pářit a mám strach že jí to bude bolet je to drastické.!!!!!!!!!