Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti

18. 6. 2006

Pár zajímavostí o morčatech

aneb

Proč to dělá?!

Při polekání cvaká zuby!

Znáte to! Uděláte prudký pohyb a morče uskočí, udělá ,,výhružný postoj" a začne cvakat zuby. Není to něco na způsob bojácnosti a podřízení, naopak je to varování a obrana! Když se dospělí samci perou, výhružně se staví proti sobě, postaví se na špičky a nafouknou se, aby se zdáli větší. A k dovršení všeho začnou cvakat zuby, aby se zdáli ještě strašlivější. Takže se vám morče snaží cvakáním zastrašit!

 

Jí vlastní výkaly!

Proč to proboha to čuně jí?! Práte se, když vidíte, jak si morče spokojeně vytahuje ze zadečku bobky a pojídá je. Nebraňte mu v tom. Nechce vám tím říct že ho málo krmíte. Má totiž dva druhy trusu. Jeden obyčejný (ten se povaluje po kleci) a druhý vitamínový, se zbytky vitamínů, které jsou pro morče nezbytné.

 

Rodina se pozná!

Zajímá vás, jak se v přírodě poznávají rodiny morčat? Snadno, podle pachu. Rodinka morčat (samice s mláďaty) která žije pospolu má jednotný pach. Když se od sebe na delší dobu oddělí, nepoznávají se. Proto může klidně samec oplodnit vlastní dceru, protože ji nepozná.

 

Morče vidí barvy!

Ano, morčata nejsou barvoslepá a rozeznávají některé základní barvy.

 

Chodí za sebou jako husy!

Jestli vlastníte skupinku morčat, jistě jste si toho všimli. Když je vypustíte, vyrazí jeden za druhým na cestu. Vepředu jde nejčastěji dominantní samec, popř. samice. A proč? Také to má co dělat s životem v divoké přírodě. Tento instinkt mají morčátka vrození, aby se ve stepi neztratili ve vysoké trávě. K tomu také pomáhá neustálá zvuková vazba mezi samicí a mláďaty.

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

oxicv

(irma007, 19. 12. 2006 14:14)

mám jedno morče,je to samec,jmenuje se Rodny a dostala jsem ho od své nejlepší kamarádky Moniky Pasterné"!!!