Jdi na obsah Jdi na menu
 


Postrojky na morčata

17. 6. 2006

Postrojky a kšírky

aneb

Kdo se vleče neuteče!!!

Obrazek

Jistě jste už o nich slyšeli - POSTROJKY NA MORČATA. Možná že je někteří z vás koupili, někdo si je vyrobí z pár provázků... Chtěla bych o nich prohodit pár slov, protože někdo třeba nemusí o postrojcích vědět důležité věci. Takže začneme hezky od začátku.

 

K čemu postrojek? Zajímavá otázka. Někteří ho používají pouze k tomu, aby se nenudili aObrazek měli pořád morčeti co vyrábět. Ale jeho úloha je jiná. kdyby sloužil pouze k pobavení, asi by se tolik neprodával. Můj názor je, že postrojek je pro ,,rychlá" morčata, která se vám snaží při každé příležitosti bez výběhu uprchnout, nebo pro ta, se kterými si jdete do volné přírody na pastvu a nemáte po ruce výběh, kam byste morče vypustili. I když někteří lidí jsou proti s názorem, že postrojek je pro morče nepohodlný a snaží se ho neustále zbavovat. Může to být tím, že postrojek správně nepadne! Škrtí na bříšku, což doslova rozčertí samičky s citlivým bříškem, nebo jsou kolem krčku moc volné a morčata si do něj neuskále strkají přední tlapky a pak kvičí, nebo jsou prostě drsné, tvrdé a nepohyblivé s velkými sponkami a klipsnami a brání morčeti v pohybu.

 

Jak by měl vypadat dobře padnoucí postrojek a co všechno splňovat?

Obrazek* Takže postrojek věčinou vypadá jako dva ,,obojky" Jeden kolem krčku a druhý kolem bříška či hrudníku. Oba dva jsou na rozepínání (nebo by měly být) a jsou k sobě spojeny ,,popruhem" buď na bříšku, nebo na zádech. Možná že tento popis není mioc jasný, tak se podívejte na fotky a jistě popis brzy pochopíte. :-) (Na fotce postrojek na fretku. I ten se dá použít.)Obrazek

* Ale dobře padnoucí a pro morče pohodlný postrojek, to je také správná velikost a tvar. Jistě záleží na tom, jak široké jsou provázky či poruhy, ze kterých postojek je. Takže určitě zavrhuji poruhy tenčí než 0.5 cm! Ty se zařezávají a mohou způsobit dokonce zranění! Také asi nebude to pravé ořechové, když budou tlusté popruhy více než 3 cm. V nich se morče doslova ztratí a nebude mít možnost pohybu. Nejlepší velokost je zhruba 1 cm až 1.5 cm.

* Také materiál je důležitá věc! Musí být pevný, aby ho morče při prvním škubnutí nerozpáralo, ale také do jisté míry pružný, aby zajišťoval pohyb. Docela dobré řešení je spojit obě věci dohromady a pokud si postojek vyrábíte, našít v jednom místě mezi pevný popruh kousek ploché gumičky. Jistě tím nic nezkazíte a bude to pro morče pohodlné. Ale nedělejte z gumičky celý postrojek!Obrazek

* Ještě se zaměřím na zapínání. Oba obojky, jak jsem už říkala, by měli být na zapínání. Kupované postrojky by měly mít (většinou plastovou) malou přezku. (Viz. fotka) Měla by se snadno a dobře zapínat, ale nesmí se otvírat při pouhém zatáhnutí. Také musíme dát poroz, aby se do ní nezachytávaly chlupy a morče netahala. Měla by být přibližně 1cm až 2cm široká. Aby nepřekážela a netlačila.

* Celý postrojek by měl být také pro vás líbivý a dobře udržovatelný. Můžete si ho koupit v obchodě, nebo sami vyrobit podle vašich představ a přesných velikostí morčete. Není na tom nic těžkého. Popis najdete o pár řádků dále.

 

ObrazekCo na to řekne morče? Musíte morčátko na postrojek zvykat. Nejdřív ho nechte tu ,,divnou věc" očuchat a vyzkoušet, jestli je k jídlu. Když zjistí že ne, můžete pokračovat nasazením postrojku (nejdřív volněji, aby se necítilo stísněně). Uvidíte jeho reakci. Nejlépe bude, když dostane při té příležitosti nějaký pamlsek a pohlazení. Jestli normálně sedí, trochu se ošívá a kňourá, trochu upravte velikost přidejte pamlsek. Morče by mělo postrojek přijmout za součást pastvy a brzy se s ním naučí chodit. Musíte dát pozor na správné nastavení velikosti. Kolem bříška nechte trochu volnější, aby mohlo pohodlně dýchat a případně se rozvalit na trávě. Kolem krku stáhněte asi tak, aby se tam vešel váš malíček. Nesmí viset na krku příliš volně, protože by si do něho morče neustále šlapalo. Vypusťte morče a nechte ho, aby si vyzkoušlo co všechno jde na postrojkui dělat a okousat. Za chvíli ho to přestane bavit a bude se věnovat pastvě.  Pokud morče hlasitě kvičí, pobíhá a všelijak se snaží postrojku utéci, sundejte mu ho, uklidněte ho a zkuste na postrojek zvykat pomalu. Pokud má z něj vysloveně hrůzu, nedá se nic dělat a postrojek nosit nemůže. zkuste to snad později, až na to zapomene.

 

Vyrobte si vlastní postrojek! Jestli se vám nechce utrácet ,,velké peníze" za postrojek v obchodech, který stojí zhruba kolem 100,- kč, tady máte návod, jak si pořídit postrojek do 30,- kč!!! (Přibližně)

Co budete potřebovat:

* 2m popruhu (koupíte v galanterii) - cena za metr cca 5-10,- kč

* 2 plastové přezky - cena 1ks cca 4,- kč

* 1 kovová karabinka - cena 1ks cca 8,- kč

* Nůžky - ty byste měli mít doma

* Režná nit - (drogerie, galanterie)

* Dostatek zručnosti, trpělivosti a přesných mír morčete.

 

Jak na to:

(Dole - Dášenky postrojek)

Obrazek* Máte všechno připraveno? Bezva! Tak začneme! Nerozstříhávejte hned bezhlavě popruh na malé částečky! 2 metry vám v pohodě vystačí i na vodítko. Nejdřív změřte obvod kolem krku a nechte ještě asi 5-10 cm volně (na přidělání přezky a možné zvětšování a zmenšování obvodu).

* Teď odměřte obvod bříška, lépe hrudníku. Nechte zhruba stejnou vůli jako u ,,obojku". Máte to? Dobrá! Teď se uplatní přezka. Dobře si ji prohlédněte. Na jedné polovině má jeden průřez, na druhé dva průřezy. Tam kde je jeden průřez, protáhněte koneček ,,obojku", přehněte a zašijte. Tato polovina senebude pohybovat po popruhu. Na druhé straně se dvěma průřezy postupujte jinak.

* Vezměte konec popruhu a přezku. Popruh protáhněte ZDOLA průřezem, který je BLÍŽE KE STŘEDU přezky. Dál pokračujte tak, že stejný konec provléknete SHORA tím porůřezem který zbyl, tj. ten DÁL OD STŘEDU přezky. Pevně utáhněte. Teď se dá popruhem v průřezech pohybovat a tím stahovat nebo uvolňovat obojek. Stejně postupujte i u druhého ,,obojku" vedoucímu kolem hrudníku. Obrazek

* Teď bude nejlepší, když oba obojky morčeti vyzkoušíte. Jeden (kratší) kolem krku a druhý  kolem hrudníku. ,,Posunováním", které jste si vytvořili v přezce, upravíte velikost. Poté bude potřeba upevnit ještě jedním kouskem popruhu oba obojky k sobě. Naměřte si jejich vzdálenost na morčeti, aby na konci nebyly příliš daleko nebo příliš blízko u sebe.

(Nahoře - Kvídův postrojek)

* No a zkončíte tím, že každý konec ,,spojovacího popruhu" přišijete k oběma ,,obojkům" a vyzkoušíte morčeti.

* Ale co vám zbylo nevyhazujte, ale vytvořte vodítko. Stačí když na jednom konci přišijete karabinku a na druhém uděláte buď očko na pohodlné držení, nebo ho necháte volně.

 

No a máte to! Je hotový hezký (a levný) postrojek. Tak ať slouží!

 

Komentáře

Přehled komentářů

ale dva

(lukreska, 15. 10. 2006 13:33)

no ted sem si to přečetla podruhé a hned zítra to urobím !!!!! je to výborný nápad, ale já musím udělat dva !!!! máme dvě morčiska !!

postrojek

(lukreska, 15. 10. 2006 13:24)

taky mě napadlo že bych si ho udělala ale nevím jestl by to naše morčiska snesli. myslím si ale že jo !!! zítra si na to nakoupím a kdyžtak na tom budu vodit králíška, no !!!

Phoebe

(Betty, 29. 9. 2006 16:11)

Ahoj no to je dobrej nápad si to udělat ten postrojek doma....my sme koupily takovej jinej ale má celkem blbý zapínání...tak si asi udělám taky tady ten......tak mi prosim držte pěsti....PS:nejsem zrovna nějakej kutil....

uz to chapu

(iia, 15. 8. 2006 7:45)

ja sem jim to taky davala a vyvlekly se z toho.meli to teda asi uvolnene.ale na kralika to padlo dobre ale za chvilu z toho vyrostl.

Re:moje morcatko z toho vynechme:-)

(Ivík, 10. 8. 2006 11:57)

Ahojky, to je v pořádku. :-)) Každý na to má jiný názor. ;-) Nějakému morčátku to nevadí, jiné se může zbláznit... Záleží na morčátku i na majiteli.

moje morcatko z toho vynechme:-)

(martinka, 19. 7. 2006 13:15)

ahoj ja svy Masence ksiry davat nebudu ja vim ze to neni nic spatnyho ale ja mam svy orcatko mooc rada a vim ze ho tim netrapim ale nwe proste ne...

Pro Ivušku

(Anča, 3. 7. 2006 11:47)

Ahoj ! Hned to jdu vyzkoušet. Včera jsem to zkoušela a Lili pořád knouralka a otáčela se na bok ... Je strašně moc citlivá na zadeček pokud se ho dotknu tak mě kousne... Tak ahoj Anča a Lili Postrojková