Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní upozornění

26. 5. 2007

Letní upozornění

aneb

jaká nebezpečí, povinnosti i radosti nás čekají v létě

Tak je tu konečně LÉTO! Všichni jsme se na něj těšili. Ještě chvilku a máme tady prázdniny. Ale ještě dřív než vyrazíte k vodě, na výlety a dovolené s kamarády nebo na pastvu s morčaty, měla bych vás uporoznit na všechno co je v létě potřeba, aby byla morčata spokojená, zdravá a čilá.

a) Jaká jsou nebezpečí

1) POČASÍ. S nadcházejícím létem přichází obvyklé letní počasí, které na naše morčata číhá s horkým sluncem a vedry, deštěm a bouřkami, bahnem i velkým suchem.  Velkým nepřítelem morčat je v létě velké horko, které jim nikterak neprospívá. Proto je nepouštějte ven kolem poledne, spíše odpoledne a navečer. Zdržujte se s nimi ve stínu a pokud je velké vedro, trochu jim namočte srst chladnou vodou. Pokud prší, můžete morčata přikrýt (např. deštníkem), ale nesmí být moc zima a mokrá tráva. Pokud vám po dešti morče proběhne bahnem, nebo prachem, můžete ho vykoupat. O koupání se dočtete ZDE. Pokud je silný vítr, zajistěte morčatům závětří (např. starý ručník přehozený přes klec či výběh.)

2) JINÁ ZVÍŘATA. Obzvlášť v létě dává mnoho milovníků morčat svoje miláčky často ven a proto se mohou setkat s jinými zvířaty a ne vždy by moho setkání proběhnout hladce.

A-setkání s jiným morčetem = pokud se znají, nemělo by se nic stát. Pozor na dvě neznámá dospělá morčata. Seznamujte je opatrně a pomalu. Pozor při setkání samečka a samičky, stačí chvíle nepozornosti ...

B-setkání s králíkem = Většinou se dobře snáší. Jen pozor na mladá a křehká morčátka - králičí divoké skoky by jim mohly ublížit. Jinak se celkem dobře snáší.

C-setkání s kočkou = kočka opravdu není pro morče moc dobrý kamarád - vidí v něm myš nebo hračku a ostrými drápky by mohla morče poranit. Setkání těchto zvířat jen pod dohledem.

D-setkání se psem = důrazně nedoporučuji. Pes má stejné lovecké ambice jako kočka, ale na rozdíl od ní má také pořádně zuby a pevný stisk. Setkání je možné v případě štěněte nebo na morče zvyklého psíka.

E-setkání s jinými hlodavci = myši, křečci, potkani, činčily, osmáci, pískomilové ... Nedoporučuji. Morčata jsou sice mírumilovná a snesou se s mnoha zvířaty, ale tato zvířata nemají moc v lásce morčata a může dojít ke rvačkám a hlodavci mají velmi ostré zoubky.

F-setkání s klíštětem = doporučuji po každé návštěvě přírody morče pořádně prohlédnout, jestli někte tohoto příživníka nenosí. Už jsem letos našla 3 nezakousnutá klíšťata která po mých morčatech lezla. Nakažené klíště může být nebezpečné. Pokud se zakousne, můžete zajít k veterináři nebo postupovat tupou pinzetou nebo sirkou stejně jako u člověka. Použijte také desinfekci.

G-setkání s želvou = suchozemská želva ve výběhu s morčaty si jich obvykle příliš nevšímá a stará se o sebe. Morčata mohou být zvědavá a želvu zkoumat, ale budou ji nejspíš vnímat asi tak jako květináč.

H-setkání s mravenci = Mravenci jsou jak pro morčata trochu nepříjemní a i morčata bolí, když je štípnou do tlapky. Dejte jim na štípnutí studený obklad. A samozřejmě je nenechávejte v mraveništi. :D

Obrazek

b) Jaké jsou povinnosti

1) Morčeti dávejte vždy k dispozici dostatek chladné pitné vody v nápojce. Stejně jako u člověka zde hrozí dehydratace. Proto musí mít přístup k vodě jak v kleci tak ve výběhu.

2) Berte vždy při pěkném počasí morčata ven na trávu. Milují to. Jen je potřeba dobře zajištěný výběh nebo postrojek. Nechoďte na přímé slunce, spíš v pozdějších odpoledních hodinách.

3) Pokud je velké teplo, navlhčete jim kožíšek chladnou vodou.

4) Krmte hodně ovocem a zeleninou, seno můžete úplně nahradit nebo doplňovat čerstvou trávou.

5) Častěji kydejte kotec - v teple se podestýlka rychleji rozkládá a působí nepříjemný zápach.

Obrazek

c) Jaká je zábava

V létě si s morčaty jistě užijete ještě více legrace než v kterékoliv roční období. Můžete chodit často ven do přírody, z čehož jsou stále v kleci zavřená morčátka naprosto nadšená a na pastvu se vždy těší. V létě také můžete naučit svá morčata spoustě nových kousků. (Už jen položený žebřík na trávě působí jako skvělá atrakce - skákání přes příčky naše morčata moc bavilo. Ty šikovnější se mohou naučit skákat po kamenných zahradních schodech nebo běhat za svým majitelem. :) Také právě teď je skvělá doba na připouštění. Malá morčátka se pak narodí do příjemného období babího léta. A krom toho se morčata jistě raději páří ve výběhu, než v malé kleci. :D Proto přeji s morčaty mnoho štěstí a zábavy - pořádně si užijte léto a nafoťte hodně fotek, které vám budou to skvělé období připomínat po celý příští rok. :)