Jdi na obsah Jdi na menu
 


CUYS

10. 8. 2006

Fotky  a některé informace vypůjčeny z http://www.klubmorcat.cz

CUYS

ObrazekTato morčata jsou vlastně téměř stejná jako ta naše ,,stará známa kvikající prasátka". Stejně jako naše morče domácí pocházejí z Jižní Ameriky. Byli vyšlechtěni do obřích rozměrů (ale ne zas tak moc obřích) a to bylo (i je!) pro maso. U nás v Evropě jsou ale (naštěstí) chovaná jako normální mazlíci jako ostatní morčata.

A jak vlastně přišli ke svému jménu? Proč se třeba nejmenují Morče obrovské nebo tak nějak? Říká se jim různě - ,,cuy", ,,cuys" nebo ,,cuyes" což v češtině znamená morče či morčata. Takže je to vlastně úplně normální!Obrazek

A jak se od našich morčátek liší? Stačí si je pořádně prohlédnout. Na první pohled je to jejich velikost, kterou můžete porovnat. Není to zas tak velký rozdíl, ale přeci jen to není to malé morčátko... Další rozdíl může být patrný na druhý pohled - jejich tlapky. Ano, něco je na nich divného a to je počet prstíků. Normální morče má na předních 4 a na zadních 3, ale tohle morče nás může udivit až 7 prstíky na předních a 6 na zadních!!! Tyto prsty mohou být pohyblivé Obrazeka funkční jako normální prsty, nebo mohou být pouze ,,visací" :-) tj. nepohyblivé paspárky. (Ty se mohou vyskytnout i u normálního morčete jako prst navíc.) Ale jak to? Tato genetická ,,chyba" vznikla a doprovází tento obří růst.

Tato morčata se jinak už ničím ve vzhledu neliší. Mohou se vyskytovat takřka ve všech rasách a také ve všech barvách. Ale nejsou všechna stejná. Mohou se rozlišit na dva typy podle velikosti:

První typ - cuy. Hmotnost je většinou něco okolo 1 900g - 2 500g.

Druhý typ - cabayos. Hmotnost může být až neuvěřitelné 4kg a velikost cca 50cm!

Tato morčata jsou známá tím, že jsou velice plachá. Ale dobrým zacházením a ochočováním se dají snadno zvyknout a ochočit. Záleží tedy na chovateli kolek času jim věnuje. Cuy morčata jsou vhodná pouze pro zkušené chovatele, protože jejich chov je poněkud náročnější.

Chov těchto morčat je komplikovanější už jejich nároky na prostor, což je alespoň 120x60cm.  Platí jako u normálních morčat - čím více tím lépe. Krmení je v podstatě stejné, jen by v potravě měly převahovat složky bohaté na vlákninu, aby nedocházelo k nadměrné obezitě morčete.   

Jejich pohlavní dospělost je dříve než u našich morčat - samičky po 3. týdnu a samečci po 4. týdnu života. Proto nezapomeňte mláďata dříve oddělit. Samičku je doporučováno připustit při váze 700g, protože nejvíce naroste v březosti.

POZOR!!! Nesmí dojít ke spáření normálního morčete a Cuy!!! Velká mláďata by byla pro normální samičku velmi těžké břemeno a nemusela by komplikovaný porod přežít!!! Ani malý sameček a velká samička není dobrá volba!

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář